Mohelnice

Něm. Müglitz. Menší město s 9 tisíci obyvatel na západě Olomouckého kraje. Leží v nadmořské výšce 267 m n. m., městem protéká říčka Mírovka, která se východně od města vlévá do řeky Moravy (okrajová část chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví), ze západu a jihu město a okolní obce lemují vrcholky Zábřežské vrchoviny. Západní a jihozápadní okraj města tvoří dálnice D35, prozatím začínající právě v Mohelnici, na východě město ohraničuje hlavní železniční trať Olomouc – Praha. Dominantou je zdaleka viditelná věž kostela sv. Tomáše z Canterbury. Město kromě samotné Mohelnice dále tvoří dříve samostatné vsi Podolí, Studená Loučka, Libivá, Křemačov, Květín, Řepová a Újezd.

Z historie


Ač Mohelnice obecně patří spíše k menším městům, osídlení má v místě města dlouhou tradici – v oblasti se našly doklady pravěkého osídlení, také z doby Keltů či slovanských osad 9. století. První písemná zmínka o Mohelnici pochází již z roku 1131, kdy ji jmenuje olomoucký biskup Jindřich Zdík v listině se soupisem biskupského panství. Ves v té době neležela na dnešním místě, ale blízko řeky Moravy. Ta však často hrozila povodní, proto byla Mohelnice vybudována o kousek dále na mírně vyvýšeném místě. V první polovině 13. století byla Mohelnice již městem, podle historických záznamů právě tu také vznikla první škola na Moravě, příslušející zdejší faře. Za husitských válek byla Mohelnice dobyta a lehla popelem, definitivně z něj vstala až v polovině 16. století, avšak zakrátko vyhořelo. Pohromy se městu nevyhnuly ani později – 1623 vyplenění Švédy a mor, 1642 požár jako důsledek švédského obléhání, 1644 drancování Švédů, 1667 záplavy na předměstí… V 18. století se v městě rozvíjí soukenictví, v první polovině 19. století byly vybudovány silnice do Zábřehu a Olomouc – Praha, která prochází městem, v roce 1845 je uvedena do provozu železnice Česká Olomouc – Praha, což jen podpořilo rozvoj zdejší průmyslové výroby, kromě soukenictví také výroba zápalek nebo kvasnic. Rozvíjelo se i město, naplánována byla třeba elektrická dráha do blízkého Podolí, dnes součásti města, její vybudování překazila první světová válka. Konec druhé světové války zase znamenal odsun německých obyvatel a dosídlení prázdných domů lidmi z okolních obcí. Další rozvoj město zažilo zejména v 90. letech, kdy se rozrostla průmyslová zóna o podniky, které se významně dodnes významně podílejí na zaměstnanosti regionu (Siemens, Hella).

Zajímavosti


Kostel sv. Tomáše z Canterbury, kostel sv. Stanislava, dochované zbytky opevnění vč. severní brány a několika bašt, budova muzea (býv. biskupský hrádek), tzv. Čarodějnický domek, rodný dům pražského arcibiskupa A. Bruse, Brusova hospoda, dům čp. 1039 s dochovaným pilířem jedné z městských bran, evangelický kostel, na nám. Svobody budovy městského úřadu, morový sloup a litinová kašna, v Zámecké ul. zámeček. V okrajových částech a připojených obcích dochovány původní lidové usedlosti a statky hřebečského typu. V Podolí tvrz, ve Studené Loučce kostel sv. Maří Magdalény.

Tradiční akce


Mohelnické kulturní léto (série kult. akcí), Mohelnický dostavník (hudební festival), Fingers Up (hudební festival), Extreme Truck Trial, Top styl (módní přehlídky).

Informační centrum


ul. Lazebnická 2, web














Žádné komentáře:

Okomentovat